Aktualności

List KAS i radnych dzielnicowych Krakowa


Zegarek 2014-01-21

List KAS i radnych dzielnicowych Krakowa

Dziś Krakowski Alarm Smogowy oraz niemal 40 radnych dzielnicowych z Krakowa wystosowało do Prezydenta Miasta Krakowa list w sprawie działań związanych z wdrażaniem uchwały antysmogowej, według której od jesieni 2018 roku zakazane będzie stosowanie paliw stałych w indywidualnych piecach grzewczych na terenie miasta.

W liście apelujemy o stworzenie systemu wsparcia termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Według szacunków Instytutu Badań Rynku i Opinii Publicznej CEM, na terenie Krakowa znajduje się około 12 000 domów jednorodzinnych opalanych węglem. Część z nich położona jest z dala od sieci MPEC i będzie musiała zastąpić węgiel droższym gazem. Dla takich gospodarstw miasto powinno uruchomić program dopłat do termomodernizacji domów. W termozmodernizowanym domu zużywa się mniej energii cieplnej, co przekłada się w mierzalny sposób na koszty ogrzewania. Idąc śladem Poznania, miasto mogłoby również świadczyć nieodpłatne usługi w zakresie audytu energetycznego - dzięki czemu każdy mógłby się dowiedzieć jak zmniejszyć zużycie energii cieplnej w swoim domu. Fundusze na dotacje mogłyby pochodzić ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Małopolski 2014-2020, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Apelujemy również o zintensyfikowanie prac nad rozwojem miejskiej sieci energetycznej. Mieszkańcy powinni dowiedzieć się czy ich budynki mają szanse na przyłączenie do tej sieci w perspektywie następnych dziesięciu lat.

Niezbędna jest także szeroka kampania informacyjno-edukacyjna nt. zakazu oraz możliwych formach wsparcia.
Galeria

Zobacz więcej
Antysmogowe SOS!