Aktualności

Stacja monitoringu jakości powietrza staje na wadowickim rynku


Zegarek 2017-01-23

Stacja monitoringu jakości powietrza staje na wadowickim rynku

Od 24 stycznia przez trzy miesiące (a może i dłużej) na wadowickim rynku zostanie zainstalowana stacja monitoringu jakości powietrza umożliwiająca w trybie ciągłym pomiar poziomu zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10 oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu. Pojawienie się stacji jest wynikiem współpracy Burmistrza Wadowic z Krakowskim Alarmem Smogowym.
Urządzenie przekazuje dane pomiarowe w trybie ONLINE, co pozwoli na określenie godzinowych stężeń zanieczyszczeń, a mieszkańcom sprawdzanie na bieżąco jakości powietrza.

-Szczegółowa analiza jakości powietrza na terenie naszego miasta wskaże, w jakich godzinach wzrasta zanieczyszczenie powietrza i czy faktycznie dominującą rolę w tym zjawisku odgrywa niska emisji - tłumaczy burmistrz Wadowic, Mateusz Klinowski.
Będzie ona wykonywana przez specjalistów z Krakowskiego Alarmu Smogowego we współpracy z naukowcami z AGH w Krakowie.

-Mamy nadzieję, że dostęp do bieżącej informacji o jakości powietrza stanowić będzie dodatkowy bodziec dla mieszkańców naszej Gminy do wymiany przestarzałych źródeł ciepła - dodaje Klinowski.

Oficjalne uruchomienie stacji pomiarowej z udziałem Burmistrza Wadowic oraz przedstawicieli Krakowskiego Alarmu Smogowego odbędzie się w najbliższy wtorek (24 stycznia) o godzinie 10:00 na placu Jana Pawła II (rynek).

Chwilę później zapraszamy do sali sesyjnej Urzędu Miejskiego (I piętro) na krótką konferencję prasową dotyczącą problematyki zanieczyszczenia powietrza.

Wyniki pomiarów można śledzić u nas na stronie TUTAJ


Pomiar jakości powietrza w Wadowicach prowadzony w ramach projektu LIFE IP MALOPOLSKA - "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze"
Galeria

Zobacz więcej
Antysmogowe SOS!